Namiestnik wędrowników na Ukrainie

21 kwietnia 2018 r. miało miejsce spotkanie ukraińskich szefów FSE. Na ich zaproszenie przyjechali też przedstawiciele polskich Skautów Europy: Piotr Bogusz HR i Marek Mucha HR.

Spotkanie miało charakter pielgrzymki do sanktuarium cudownej ikony Zbawiciela w kościele Św. Mikołaja w Glinianach (województwo lwowskie). W trakcie drogi, był czas na rozmowę, gdzie można było dzielić się doświadczeniem skautowym, konferencję Piotra Bogusza HR o wędrownictwie, wspólny posiłek i śpiew.

W Glinianach naczelnicy ukraińscy omawiali sprawy organizacyjne tamtejszej organizacji, w tym przygotowanie do Euromootu 2019. Po południu obecny na spotkaniu duszpasterz skautów ukraińskich o. Mykoła Bielecki sprawował w kościele Św. Mikołaja liturgię grecko-katolicką.

Wieczorem przy ognisku znów były rozmowy o skautingu, śpiew oraz świadectwo życia naczelnika skautów ukraińskich Igora Dubiniaka. Po czym wszyscy wyszyli z pochodniami na drogę. Tam miał miejsce Wymarsz Wędrownika. Na tym etapie Igorowi towarzyszył Marek Mucha HR, jego opiekun drogi. Wymarsz odbierał Paweł Ohirko pierwszy ukraiński RS.Dzień zakończyła konferencja druha Marka o wymiarze europejskim w FSE oraz podsumowanie uczestników spotkania.

FSE daje duże możliwości, by wymiar europejski naszego skautingu był realizowany w rzeczywistości, zarówno na polu pedagogicznym, organizacyjnym, ale też takim zwykłym międzyludzkim. Można to czynić zarówno na poziomie władz, ale przede wszystkim na poziomie drużyn, ognisk czy kręgów.

Wyjazd wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, bowiem w imieniu naszego Stowarzyszenia zapalono znicz w miejscu pamięci polskich żołnierzy poległych pod Zadwórzem w bitwie z bolszewikami w 1920 roku.

Relacjonował: Piotr Bogusz HR, namiestnik wędrowników

By |2018-08-29T15:53:15+00:0011 maja 2018|Main, Wędrownicy|0 komentarzy